Україна та рік Культурної Спадщини в Європі

27 квітня 2017 року Європейський парламент прийняв рішення відзначити 2018 рік, як рік Культурної Спадщини в Європі.

/Files/images/tematicheskie_spiski/yunesko/012.jpg Культурна спадщина складає значну частину нашого життя. Вона оточує нас в будівлях наших міст і виражається через природні ландшафти та місця археологічних розкопок. Це не тільки література, мистецтво та предмети, але і ремесла, які ми вивчаємо, історії, які ми розповідаємо, їжа, яку ми їмо і фільми, що ми дивимося. Європейський рік культурної спадщини передбачає події і заходи, організовані по всій Європі. Ця ініціатива спрямована на відкриття більшого доступу до Культурної Спадщини Європи та залучити більше європейців до участі у збереженні унікальної культурної спадщини Європи. У проекті Креативна Європа на 2018 рік передбачено окремий напрямок фінансування Культурної Спадщини, оголошення старту відборів проектів вже цього літа. Отож, сміливо готуйте проекти у напрямку Культурної Спадщини!

Спадщина України в ЮНЕСКО: 7 пишемо, 16 в голові

В Україні, як виявилося, міжнародно визнаних пам'яток не так вже й багато./Files/images/tematicheskie_spiski/yunesko/55.jpg Всі чули про таку організацію, як ЮНЕСКО - підрозділ ООН, який займається проблемами збереження культури і природного середовища.1975 року вступила в дію Конвенція із охорони всесвітньої спадщини, відповідно до якої був створений Список об'єктів всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Потрапити до цього списку означає отримати додаткові гарантії збереження і цілісності, підвищення престижу території та установ, які нею керують, а також пріоритетність у залученні фінансових коштів для підтримки пам'ятки природи і культури.Україну часто називають культурним центром і житницею Європи. Але статистика - річ об'єктивна і уперта. Давайте подивимося, скільки українських пам'яток культури і природи у списку Світової спадщини ЮНЕСКО. Зараз таких об'єктів усього сім. Всього у 44 країнах Європи розташована 451 пам'ятка зі списку Світової спадщини ЮНЕСКО, в середньому виходить трохи більше ніж по 10 пам'яток. Тобто або ми недостатньо інтегровані у світову систему охорони пам'яток, або масштаби нашої культурної спадщини не дотягують навіть до середньоєвропейських. Щоправда, в України хороша компанія - по 7 пам'яток у списку мають також значно менші за територією Норвегія, Фінляндія, Румунія та Хорватія. Лідером у Європі, та й взагалі у світі за кількістю пам'яток, які потрапили під опіку міжнародної організації, є Італія із 50 пунктами у списку ЮНЕСКО. Друге місце серед країн у списку посідає ще одна колиска цивілізації - Китай із 47-ма пам'ятками.

/Files/images/tematicheskie_spiski/yunesko/04.jpg Але своє - найрідніше.
Погляньмо на український список ЮНЕСКО, тут є кілька несподіваних пунктів.

1. СОФІЙСЬКИЙ СОБОР, КИЄВО-ПЕЧЕРСЬКА ЛАВРА, ЦЕРКВА СПАСА НА БЕРЕСТОВІ.
Саме так - списком - ці три пам'ятки були внесені до світової спадщини ЮНЕСКО 1990 року.
2. ІСТОРИЧНИЙ ЦЕНТР ЛЬВОВА
3. РЕЗИДЕНЦІЯ МИТРОПОЛИТІВ БУКОВИНИ І ДАЛМАЦІЇ
4. ДУГА СТРУВЕ
5. БУКОВІ ПРАЛІСИ КАРПАТ
6. ДЕРЕВ'ЯНІ ЦЕРКВИ КАРПАТ
7.ХЕРСОНЕС ТАВРІЙСЬКИЙ

Маємо 7 чудес України, уже включених до списку Світової спадщини ЮНЕСКО. Для того, щоб зрозуміти, який із об'єктів культури і природного середовища може потрапити під опіку міжнародної організації найближчим часом, існує ще один список - об'єктів, що пропонуються включити до Списку всесвітньої спадщини. Наразі він нараховує 16 споруд і заповідників:

1. Комплекс Борисоглібського і Спасо-Преображенського собору в Чернігові/Files/images/tematicheskie_spiski/yunesko/03.jpg
2. Могила Тараса Шевченка та державний історичний та природний музей-заповідник у Каневі
3. Національний степовий біосферний заповідник «Асканія-Нова» у Херсонській області
4. Культурний ландшафт Кам'янця-Подільського
5. Дендрологічний парк «Софіївка»
6. Кам'яна Могила у Запорізькій області
7. Комплекс давніх астрономічних обсерваторій, розташованих у Києві, Одесі, Миколаєві та Криму
8. Окремо Миколаївська астрономічна обсерваторія
9. Історичний центр і порт Одеси
10. Комплекс Кирилівської та Андріївської церкви у Києві
11. Пости та укріплення на торгових шляхах генуезців від Середземного до Чорного морів
12. Скельні міста Мангуп-Кале і Ескі-Кермен, розташовані у Бахчисарайському районі Криму.
13.Комплекс пам'яток Судацької фортеці
14. Бахчисарайський палац кримських ханів
15. Місто-фортеця Чуфут-Кале разом із тим же Бахчисарайським палацом кримських ханів.
16. Держпром (Будинок Державної промисловості) Харків .

Як бачимо, передостанні п'ять пам'яток розташовані у Криму, тому навряд чи найближчим часом можуть бути передані під охорону ЮНЕСКО через санкції на адресу Росії, яка окупувала півострів. Загалом список невеликий, порівняно з іншими європейськими країнами. Але всі 16 пам'яток із "лави запасних" достатньою мірою обгрунтовані для включення їх до списку ЮНЕСКО.
Тому варто чекати "поповнення" українського списку. Наступне засідання Комітету всесвітньої спадщини, уповноваженого поповнювати Список, відбудеться у червні - липні цього року в Німеччині, тому лишилося недовго чекати.
Аби тільки війна культурі не завадила.

Пропонуємо перелік книг про об’єкти культурної спадщини України в ЮНЕСКО, які є в наших бібліотеках.

1. 100 великих чудес Украины/ А.Ю. Низовский. - Киев: Арий, 2007. - 416 с./Files/images/tematicheskie_spiski/yunesko/47.jpg - ISBN 978-966-8959-40-0: 23.12 грн.

2. 100 знаменитых памятников архитектуры/ Е.К. Васильева, Ю.С. Пернатьев, Худ. Л.Д. Киркач-Осипова. - Харьков: Фолио, 2005.-511 с- (100 знаменитых). - 12.30 грн.

3. 100 знаменитых символов Украины/ А.Ю. Хорошевский , Худ. Л.Д. Киркач-Осипова. - Харьков: Фолио, 2007. - 511 с.. - (100 знаменитых). - ISBN 978-966-03-3728-2: 14.76 грн.

4. Белоусова Е.
Херсон - Аскания-Нова
: путеводитель/ Е. Белоусова, А. Вирлич. - Симферополь: Таврия, 1976. - 118 с. - 0.19 руб./Files/images/tematicheskie_spiski/yunesko/05.jpg
Авторы этого путеводителя предлагают вам один из самых привлекательных - маршрут Херсон - Новая Каховка - Каховка - Аскания-Нова. На этом пути вы познакомитесь с памятниками старины и новыми стройками, седыми легендами и летописью мужества советских людей. Здесь, рядом с Каховской гидроэлектростанцией, можно увидеть скифские курганы. В Аскании-Нова вы попадете в изумительный мир природы, украсивший южную степь.

5. Бурдо Н.Б.
Трипільська культура
: спогади про золотий вік/ Н.Б. Бурдо, М.Ю. Відейко. - Харків: Фоліо, 2007. - 415 с. - ISBN 978-966-03-4005-3: 17.11 грн.

Представлена книга є певною збіркою впорядкованих та прокоментованих/Files/images/tematicheskie_spiski/yunesko/9.jpg мемуарів та документів, створеною на підставі авторського досвіду досліджень трипільської культури (загальний дослідницький стаж авторів складає близько 70 років). Видання розповідає про місце трипільської культури в давній історії України, її основні пам’ятки та методи їх дослідження. Окрема увага приділяється міфологічно-легендарному аспекту теми.

6. Вечерський Віктор
Гетьманські столиці України
/ Віктор Вечерський. - Київ: Наш час, 2008. - 320 с. - (Невідома Україна). - ISBN 978-966-8174-91-9: 48.00, 42.30, грн.
Книжка присвячена малодослідженому феномену української історії та культури — тим містам, які виконували столичні функції протягом існування української держави у специфічній формі гетьманату — так званої Гетьманщини з 1654 р. до 1782 р. Це автономне державне утворення, що постало в горнилі національно-визвольної війни під проводом Богдана Хмельницького, відіграло провідну роль у формуванні української національної ідентичності. /Files/images/tematicheskie_spiski/yunesko/5.jpg
Адміністративними центрами гетьманської України в ті часи були послідовно міста Чигирин, Батурин, Глухів. Сьогодні вони є основними «віхами національної історії», в них створені національні історико-культурні заповідники. Розповідь про ці міста дозволить спростувати чимало задавнених стереотипів.

7. Вечерський Віктор.
Українські дерев’яні храми
/ В. Вечерський. - Київ: Наш час, 2007. - 271 с. - (Невідома Україна). - ISBN 978-966-8174-48-8: 28.35 грн.

Ця книжка розповідає про історико-мистецький феномен всесвітньо-історичного/Files/images/tematicheskie_spiski/yunesko/11.jpeg значення, який, на жаль, невблаганно відходить у минуле просто на очах нашого покоління – українську дерев’яну архітектуру. І – про її найвище досягнення, український дерев’яний храм.За висновками авторитетних учених із різних країн (Баністер Флетчер, Девід Бакстон, Йозеф Стржиґовський та інші), наше дерев’яне церковне зодчество не має аналогів у народів світу. Не схоже воно, зокрема, й на те, що є в сусідів – поляків, словаків, росіян.У розвідці йдеться про найзнаменитіші дерев’яні храми України, про цікаві події минувшини та видатних людей, пов’язаних із цими шедеврами, про збереження та реставрацію останніх, про наші вітчизняні музеї просто неба, які є чи не єдиним засобом урятувати такі пам’ятки.

8. Відейко Михайло
Україна: від Трипілля до Антів
/ Михайло Відейко. - Киев: КВІЦ, 2008. - 280 с. -/Files/images/tematicheskie_spiski/yunesko/7.jpg ISBN 978-966-2003-37-6: 120.00 грн.

Різні імена в давні часи носила наша земля, її ліси, ріки й рівнини: Кіммерія, Скіфія, Сарматія, Замор`я, Леведія, Дорі, Архейм, Русь, Борисфен, Данпрастадир, Істр, Тірас, Гіппаніс... Усі ці, часом незрозумілі, а то і взагалі невідомі нині назви було дано у давні часи представниками народів, що жили у нашому Краї. Що стояло за цими назвами, як жили люди, котрі придумали та промовляли ці слова? Десятки тисяч років давньої історії землі, що її сьогодні називають Україною, були відкриті завдяки польовим археологічним дослідженням впродовж останніх ста п`ятдесяти років. Щороку чимало експедицій шукають і знаходять у цій землі сліди минулих епох і подій. Із таких знахідок і складається мозаїка давньої історії. У книзі представлено її окремі сторінки, епізоди, які охоплюють період від трипільської археологічної культури (5400-2650 pp. до н.е.) до початку історії антів (IV-V ст. н.е.). Історичні події, викладені в книзі, співвіднесено до території України у її сучасних межах. Розраховано на широке коло читачів.

9. Відейко Михайло
Шляхами трипільського світу
/ М.Ю. Відейко. - Київ: Наш час, 2008. - 296 с. -/Files/images/tematicheskie_spiski/yunesko/8.jpg (Невідома Україна). - ISBN 966-8174-14-3: 35.55 грн.

Що таке трипільська культура, трипільська цивілізація? Звідки походять її творці та як вони виглядали? Якими були їхні житла й поселення? Чи мали вони писемність? Якою мовою спілкувались? Чи існувала трипільська держава? Чому саме трипільська культура привертає нині увагу не лише науковців, а й політиків, митців, бізнесменів? Яке відношення вона має до сучасної України? Де можна побачити трипільські старожитності й у яких книжках про них можна прочитати? Чи відомо вам, що плавити метал на території України почали понад 6000 років тому? Відповіді на ці та багато інших запитань пропонує книга «Шляхами трипільського світу», який є частиною невідомої України, історія котрої прихована в імлі тисячоліть. Це історія нашого краю тих часів, коли між Карпатами та Дніпром існувала квітуча культура - складова найрозвиненішої у Старій Європі цивілізації.

10. Гуркіна Г.О.
Замки та фортеці України
/ Г.О. Гуркіна, О.В. Сердюк. - Харків: Торсінг Плюс,/Files/images/tematicheskie_spiski/yunesko/6.jpg 2009. - 95 с. - (Моя Україна). - ISBN 978-966-404-634-0: 37.00 грн.

Гортаючи сторінки цієї книжки, ви дізнаєтеся про славетних королів, могутніх лицарів, сміливих вояків; про те як вони воювали та захищали свої землі. Ви дізнаєтеся про те, де в Україні будували дерев’яні фортеці, а де зводили величезні муровані замки; як взагалі розвивалася фортифікаційна архітектура.

11. Дитяча енциклопедія. Архітектура: Для дітей серед. шк. віку/ Сост. Н.Ю. Безпалова, Худ. Б.Л. Бублик, О.Ю. Юхтман. - Харків: Фоліо, 2002. - 318 с.. - (Дитяча енциклопедія). - ISBN 966-03-1880-4: 12.21, 7.00, грн ./Files/images/tematicheskie_spiski/yunesko/1.jpeg
Давні міста часто називають кам'яними літописами, бо саме з виникнення перших постійних поселень починається для нас історія людства. Іноді мова архітектури буває навіть виразнішою за літературну, бо вона доступна всім. Водночас архітектура є зовсім особливою мовою, що нею може до нас дійти розповідь про життя інших народів у інші часи, тому так важливо навчатися розуміти її. Наша книга покликана навчити читача основам цієї мови, дати йому загальні уявлення про архітектурні стилі різних епох та країн.

12. Дитяча енциклопедія. Природа рідного краю: для дітей серед. шк. віку/ упоряд. В.М. Скляренко, М.О. Панкова, худ. Л.Д. Киркач-Осипова. - Харків: Фоліо, 2008. - 319 с.. - (Дитяча енциклопедія). - ISBN 978-966-03-3731-2: 14.76 грн.

13. Казанцев Л. /Files/images/tematicheskie_spiski/yunesko/каз.jpg
Київське вікно у Всесвіт
: історія Київської астрономічної обсерваторії в контексті історії розвитку національної та світоіої науки/ Л. Казанцева, В. Кислюк. - Київ: Наш час, 2006. - 183 с. - (Невідома Україна). - ISBN 966-8174-20-8: 21.45 грн.
У книзі на основі численних публікацій, Інтернет-видань та архівних матеріалів досліджується в хронологічному порядку історія розвитку астрономії у Києві від архаїчних часів до сьогодення.

14. Кириченко М.А.
Український народний декоративний розпис:
Навч.посібник/ М.Кириченко-Київ: Знання-Прес,2006.- 228с:цв.ил-ISBN966-311-022-8:40.00 грн./Files/images/tematicheskie_spiski/yunesko/декор.jpg
Книга містить розповідь про астрономічні уявлення наших пращурів, зафіксовані в археологічних знахідках (архаїчна астрономія) та свідченнями літописців (літописна астрономія). Звертається увага на єретичність астрономії середніх віків, пожвавлення інтересу до астрономії в епоху Відродження, зародження телескопічної астрономії та виникнення перших астрономічних обсерваторій у Європі та на території теперішньої України.Для старшокласників, студентів та викладачів навчальних закладів, слухачів курсів підвищення кваліфікації, а також для вчених та всіх, хто цікавиться історією європейської та вітчизняної науки. "Книжка розбиває усталене уявлення, ніби унікальні дерев’яні храми були і є тільки в Карпатах – насправді вони трапляються по всій території України.

15. Лаврик Оксана Василівна /Files/images/tematicheskie_spiski/yunesko/лаврик.jpg
Україна. Все, що робить нас українцями
/ Оксана Лаврик. - Харків: Vivat, 2015. - 256 с. - (Культурна спадщина України). - ISBN 978-617-7203-05-5: 245.18 грн.
Що ж робить нас українцями? Передусім шанобливе ставлення до свого минулого. Бо хто володіє минулим, той матиме і майбутнє. Іще нас вирізняє з-поміж інших народів національний характер, українська ментальність, звичаї, мова. Ця книжка покликана нагадати читачеві, що крім територіальної приналежності є ще й культурологічна складова, характерна саме для нашої нації. Тож багато уваги в ній приділено традиціям та обрядам українців.

16. Легенды Крыма/ сост. М.С. Филатова. - Симферополь: Бизнес-Информ, 2005. - 192 с. - ISBN 966-648-084-0: 20.00 грн.

17. Мироненко О.К.
Андріївська церква:
історико-архітектурний нарис/ О.К. Мироненко. - 3-е вид., випр.та доп.. - Киев: Будівельник, 1978. - 128 с. - 0.35 руб. /Files/images/tematicheskie_spiski/22.jpg
У книзі в популярній формі розповідається про історію будівництва, про видатних російських зодчих Б. Ф Растреллі, І. Ф. Мічуріна, про епоху, в якій вони творили, про особливості архітектурного стилю бароко, багатьох майстрів і народних умільців, які створили це чудова споруда.

18. Моя Україна: комплексний довідник. - Харків: Ранок, 2008. - 400 с. - ISBN 978-966-08-2728-8: 24.50 грн.

19. От киммерийцев до крымчаков (народы Крыма с древнейших времен до конца XVIII в.). - 3-е изд.. - Симферополь: Доля, 2006. - 288 с.. - ISBN 966-366-029-5: 20.70 грн. /Files/images/tematicheskie_spiski/yunesko/2.jpg
Книга представляет собой ряд очерков о народах, населявших Крымский полуостров с древнейших времен до конца XVIII в. Авторы, преимущественно ученые Таврического национального университета им. В. И. Вернадского, в популярной форме рассказывают об истории этносов, проживавших и проживающих в Крыму.

20. Полісся: енциклопедія, казка, гра/ уклад. Ю. Бєсєдіна. - Киев: Гамазин: Зелений пес, 2016. - 64 с. - (Енциклопедія-Казка-Гра). - ISBN 978-966-1515-71-9: 60.00 грн.

21. Соломченк О.Г. Писанки Українських Карпат/ О.Г. Соломченко. - Ужгород: Карпати, 2004. - 238 с.: цв.ил. - ISBN 966-671-064-1: 60.42 грн.

22. Тіні згаданих предків. Від склавинів до русинів. Прадавня Україна, Русь і походження українців/ Михайло Відейко, Олексій Комар, Андрій Плахонін, [та/Files/images/tematicheskie_spiski/yunesko/тени.jpg ін.]; упоряд. К. Галушко. - Харків: Книжковий клуб "Клуб сімейного дозвілля", 2016. - 352 с. - (Історія без цензури). - ISBN 978-617-12-0460-7: 67.41, 37.45,грн.
Для кожного народу його походження - це річ фундаментальна. "Хто ми: чиї сини, яких батьків?" У цьму томі ми простежимо за шляхами наших найдавніших предків - від початків залюднення території сучасної України до розквіту Київської держави у середині ХІ ст.

У нас в Україні з багатющою культурою, культурною спадщиною та історією лежить величезний пласт роботи з аналізу систематизації та інвентаризації нематеріальних активів України.

Список об'єктів України, які потребують термінового захисту:
  • Культурний простір Трипілля
  • Кам’яна могила найдавнішій храм планети
  • Мегаліти Криму
  • Межові камені
  • Мергелева гряда
  • Скельські менгірі
  • Таврські кам'яні ящики .... є ще Дивні карпатські скелі, такі як Скеля Довбуша
  • Писання Камінь .. дивна каменюка в Підкамені
  • Кам'яне Село
  • Богиня Лада
  • Народна музика: жоден народ Європи не має такої кількості (300 000) народних пісень. Є у нас і язичницькі пісні про створення світу ...... епос, співи, традиційні пісне-співи
  • Український «Гопак»!
  • Культура кобзарів
  • Український музичний інструмент бандура і гра на ньому
  • Українські казки
  • Українська вишивка
  • Народний промисел дерев'яних українських іграшок
  • Села з рідкісними оригінальними традиціями та святами
  • Бузький та Актовський каньони
  • Ритуал спільної рибного лову в Бузькому Гарді
  • Традиції характерників
  • Гончарство
  • Лозоплетіння
  • Колодязі – журавлі
  • Український борщ якому більше 350 років!
  • Мистецтво випічки
  • Килимове ткацтво
  • Традиція розведення волів і використання запряжених ними возів в Україні
  • Пізнання в обробці каменю Катки грановані, круглі
  • Вхідні кам'яні ворота
  • Жорна, лотки
  • Колодязі, кам'яні хрести
  • Українські традиції, Івана купала, сватання
  • Лексичний фонд санскриту и української
  • Колодязі, кам'яні хрести
  • Українські традиції, Івана купала, сватання
  • Лексичний фонд санскриту і української
Маємо надію зберегти наші культурні цінності і розповісти про них світові за участі міжнародної організації ЮНЕСКО.

Інформація підготовлена за матеріалами інтернет-видань

І

Кiлькiсть переглядiв: 1833

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.