Повернутися до звичайного режиму

Вишиванка як унікальний код України

/Files/images/vebliografiya/вышивка.jpg Для українця вишиванка – не просто одяг. Це щось дуже особливе: особисте, рідне, святе. Вишивка – як символ, який зберігає його коріння, ідентичність, розуміння себе. Це наша історія: міфологія, релігія, давнє мистецтво наших предків, душа нашого народу. Та більше того, у вишивці зашифровано наш генетичний код.

більше про українську вишиванку читайте тут:

12 фактів про українську вишиванку

Цікаві факти

Найцікавіше про вишиванку

Українська вишиванка

УКРАЇНСЬКА ВИШИВКА - ЕТНІЧНИЙ БРЕНД, ПЕРЕВІРЕНИЙ ІСТОРІЄЮ

Вишиванка як унікальний код твого краю

УКРАЇНСЬКА ВИШИВКА: СИМВОЛІКА ОРНАМЕНТІВ

Українська вишиванка: чим особлива кожна область

Будьте красивими! 5 причин носити українську вишиванку

Скарбниця колективного генія

Візерунки вишиванки

Орнаменти

Чи знаєте Ви історію України у період її незалежності? (Тест)

/Files/images/vebliografiya/ууккррр.jpg Перевірте, наскільки добре ви знаєте історію України у період її незалежності.

.

.

.

9 корисних українських сайтів, про які ви могли не знати

/Files/images/vebliografiya/користь.jpg Інтернет – чудовий інструмент для швидкого пошуку відповідей на запитання, навчання, роботи, зв’язку з друзями та й просто розваг.

Coma.in.uaзібрала 9 корисних українських сайтів, які можуть стати для вас хорошими помічниками.

.

12 цікавих фактів про Україну та українців

/Files/images/vebliografiya/я украън.jpg Наша країна набагато цікавіша ніж здається! Пропонуємо Вашій Увазі цікаві факти про Україну, які Ви можливо не знали.

.

.

.

.

Символи України - пізнавальний мультик для малечі!

/Files/images/vebliografiya/maxresdefault.jpg У цій серії пізнавального відео, Хмаринка знайомить дітей з Державною та народною символікою України.

Вчіться та розважайтесь разом з Хмаринкою. Не забувайте ставити вподобайки та підписуватися на канал україномовного дитячого відео!

.

.

.

МАГІЧНІ СИМВОЛИ УКРАЇНСЬКОГО РУШНИКА

/Files/images/vebliografiya/рушник.jpg Ще з часів язичництва рушник мав велике сакральне значення для праукраїнців. На рушниках вишивалися зображенняязичницьких божеств, якіуособлювали сили природи. Спрадавна використовувалося це магічне полотно як талісман для захисту родини й дому від усіляких нещасть, незгод, зурочення.Рушник супроводжував наших пращурів завжди й усюди:приймаючи пологи,на рушникиклали немовлят;існувала традиція дарувати цівишиті обереги в дорогу, бажаючи щасливої подорожі; та й напохоронах тежобов'язковобулирушники.

Велику роль відігравали вишивані рушники і у весільних обрядах: у давнину існувало більше 10 видів весільних рушників, у кожного було своє призначення до, під часі після весілля (рукобитний, посильний, батьківський, іконний та ін.).Весільні рушники— цевзагалі тема для окремої статті.

Про цей вид рушників хочу додати лише, що написи на кшталт "на щастя, на долю", які часто можна зустріти на сучасних весільних рушниках, у давні часи вишивальниці шифрували ворнаментах.

Джерело: http://www.uamodna.com/articles/taemnychi-symvolyukrayinsjkogo-rushnyka/

МІФИ ПРО УКРАЇНСЬКУ МОВУ

/Files/images/vebliografiya/наша.jpg Ви чули про стереотипне твердження, що українська мова - це те ж саме, що і російська. Багато хто не погоджується з цим твердженням, адже подорожуючи Польщею чи Словаччиною не було ніяких проблем з розумінням одне одного, коли кожен спілкувався рідною мовою.

Але якщо б ми заговорили в Росії українською, нас б не сприйняли, по-перше, з політичних міркувань, а, по-друге, вони б не зрозуміли таких слів як "незабаром", "нехай щастить", "вітаю", "пане" і ще багато інших. Це ж підтверджують й інші мовознавці з Польщі: якщо вони розмовляють польською в Україні - їх розуміють, в Росії - ні. І тут постає питання, чи дійсно мови є дуже подібними, чи нам це нав'язують.

Джерело: http://www.uamodna.com/articles/mify-schodo-ukrayinsjkoyi-movy/

УКРАЇНСЬКЕ НАМИСТО: ІСТОРІЯ, РІЗНОВИДИ, СИМВОЛІКА

/Files/images/vebliografiya/намисто.jpg Намисто - одна знайдавніших жіночих прикрасна території України. Численні назви -монисто, буси, коралі, бісери - свідчить про їхню довгу історію та велику роль в культурі нашої країни. Для українських жінок це не просто прикраса, значення намиста глибоко символічне. А втім, зараз ви самі це зрозумієте. Невеликий екскурс в історію нашийних прикрас.

Джерело: http://www.uamodna.com/articles/ukrayinsjke-namysto-istoriya-riznovydy-symvolika/

.

ПРАВДА І МІФИ ПРО УКРАЇНСЬКИЙ МАТРІАРХАТ

/Files/images/vebliografiya/кысь.jpg Чи вам доводилося чути, що українська культура матріархальна? Є навіть поширений список свідчень про те, що українки були на поважному становищі. Але ретельне вивчення етнографічних матеріалів виявляє великі сумніви щодо позиції жінки як суб’єкта ініціативи та вибору.

ДОСЛІДНИЦЯ ОКСАНА КІСЬ НАПИСАЛА ПРО ЦЕКНИЖКУ “ЖІНКА В ТРАДИЦІЙНІЙ УКРАЇНСЬКІЙ КУЛЬТУРІ КІНЦЯ ХІХ — ПОЧАТКУ ХХ СТ.”.

До вашої уваги пояснення до установлених міфів щодо українського матріархату:

1. Дівчата самі вибирали собі чоловіків та сваталися до парубків.
2. Партнерські та егалітарні стосунки в родині.
3. Ідеалізація образу матері, що плекає дитину в «садку вишневім коло хати».
4.Українки завжди були дуже освічені.

Джерела:

http://www.uamodna.com/articles/pravda-i-mify-pro-ukrayinsjkyy-matriarhat-1/

http://lovelylife.in.ua/noviny-dna/pravda-i-mify-pro-ukrayinskyj-matriarhat.html#

.

НЕЗВИЧНІ ЗВИЧАЇ УКРАЇНСЬКОГО ПОДРУЖЖЯ

/Files/images/vebliografiya/девки.jpg Ви чули про щорічні ярмарки на дівчат; про ідентифікацію жінки "не людиною", можливість дружини отримати право голосу на громадських зборах, забравши його у свого ж чоловіка ...? Минуле повсякдення українців рясніє всякими диковинками й цікавинками. Про деякі з тих, що побутували у подружньому житті українців, читайте тут.Наприкінці ХVІ ст. серед українців побутував так званий"заговор малолітніх". Згідно з ним, батьки неповнолітніх дітей домовлялися про їхнє майбутнє одруження. Угода передбачала й розмір посагу/віна, а порушення її супроводжувалося значною матеріальною компенсацією.Ще у ХVІІІ ст. чоловіків вважали відповідальними за поведінку своїх дружин, тому за порушення останніх карали саме їх (чоловіків).На бойківсько-гуцульському пограниччі та серед українців Закарпаття вкінці ХІХ – на поч. ХХ ст. спостерігався звичай проведеннящорічних весняних ярмарків на дівчат. Суть його полягала у тому, що дівчата, разом з матерями, і хлопці шлюбного віку сходились на ярмарок. Перші причепурювалися якнайкраще і ставали рядами, а парубки ходили, зупинялись біля тієї, що сподобалась та заводили розмову, виходячи з гурту. Частіше всього такі розмови завершувались вінчанням. При цьому парубки дуже часто були немісцеві.

У бойків і гуцулів жінку не вважали рівноцінною чоловікові: вона повинна була йти чи їхати на возі позаду нього; йти пішки, коли чоловік їхав збоку на коні; тягар частіше всього несла жінка. Й досі де-не-де на Бойківщині можна зустріти наступну ідентифікацію: коли питають про стать дітей, то кажуть: "дівка чи дитина"; коли говорять про дорослих, то – "жінка чи людина". На рубежі ХІХ-ХХ ст. дівчата Полтавщини та Чернігівщини мали юридичне право самі обирати чоловіка, без тиску батьків: вони могли звертатись до суду за дозволом на укладення шлюбу. Не зважаючи на становище жінки у сім’ї, вона завжди мала частину майна, яке належало виключно їй. Це буламатеризна– її весільний посаг, що міг включати не тільки "скриню" (одяг, рушники, хустки тощо), а й худобу та ґрунт.

Частіше всього українська жінка переходила жити в дім до чоловіка. Через постійне народження дітей, важку фізичну працю, уже в 30-35 років жінки виглядали старими, буквально "чорніли".

Суспільство ХІХ – поч. ХХ ст. не засуджувало "повсякденне "обґрунтоване" насильство чоловіка над жінкою". Бували випадки, коли громада передавала право участі у сільських зборах дружині, виявляючи таким чином зневагу до чоловіка-пияка чи марнотратника. Позашлюбні стосунки чоловіка не були чимось надзвичайним. Натомість позашлюбні стосунки жінки одразу ж засуджувались. Проте й вони зустрічались, зокрема, на Наддніпрянщині наприкінці 1920-х рр. такі стосунки мали 7,8% селянок.

Джерело: Кісь О. Подружні стосунки в українській селянській родині кінця ХІХ – початку ХХ століття // Українські жінки в горнилі модернізації. Харків: Клуб Сімейного Дозвілля, 2017. С. 5-31.

.

Жіноча хустка:містичний оберіг

/Files/images/vebliografiya/хустка.jpg Сьогод ні хустка — доволі популярний предмет у гардеробі сучасної жінки, але вже скоріш як яскравий і модний аксесуар. То може, повернемось до витоків, до забутої жіночої містики? А може, і у вас є старенька бабусина хустка, яка зберігає тепло й затишок, але ви не знаєте, яким скарбом володієте...
Хустка є символом прихильності, любові, вірності, прощання, скорботи, оберегом і важливим ритуальним предметом. Це невід’ємна частина української культурної спадщини. Споконвіку на українських землях хустка була не просто обов’язковим головним убором для заміжніх жінок, а й особливим сакральним предметом, реліквією, що передавалась із покоління в покоління.

.

10 МАЛОВІДОМИХ УКРАЇНСЬКИХ ХУДОЖНИКІВ ЗІ СВІТОВИМИ ІМЕНАМИ, ЯКІ НАМ ВАРТО ЗНАТИ

/Files/images/kominternovskiy_rayon/novini_2017/content_full.jpg Українська земля народила чимало геніїв. Та часто траплялося так, що вирощувала їхній талант чужина. З їхньою творчістю знайомі фахівці мистецтва, та для широкого загалу вони залишаються невідомими. Визнані світом, та маловідомі на батьківщині, ці митці сьогодні заслуговують нате, щоб їхні імена знав коженукраїнець.

Представляємо вам 10 українських художників кінця ХІХ – початку ХХ століть, творами яких захоплювались у всьомусвіті.

.

.

.

Гордость нации: 25 украинцев, которые заявили о себе на весь мир

/Files/images/vebliografiya/выдающиеся.jpg Выдающиеся украинцы, которыми мы гордимся и восхищаемся.

.

.

.

.

.

СТАРОВИННІ УКРАЇНСЬКІ ПРИКАЗКИ, ЯКІ ВАРТО ЗНАТИ

/Files/images/vebliografiya/бабця.jpg Наше, рiдне, пронесене пращурами далi, крiзь вiки. Але й досi актуальне

До неоціненних коштовностей фольклору будь-якого народу, а відтак і українського, належать прислів’я та приказки — короткі влучні вислови, які образно та лаконічно передають нащадкам висновки з життєвого досвіду багатьох поколінь предків. Вони є узагальненою пам’яттю народу та результатом його спостережень над життям і явищами природи, що дає змогу молодому поколінню формулювати погляди на етику, мораль, історію й політику.

.

.

.

З ЯКИМ ВІЗЕРУНКОМ ВАРТО ОБИРАТИ ВИШИВАНКУ

/Files/images/vebliografiya/кофтаf.jpg Проте чи знаєте ви, з яким візерунком краще обрати вишиванку і яке значення мають дані символи. Вибір узору для сорочки визначався тим, для кого вона вишивалися.

Для дівчаток і юнаків це зазвичай комбінації з ромбів, зірок, косого та прямого хрестів. Для дівчат рослинні мотиви, в основному квіти. Для жінок і матерів – плоди і ягоди. Чоловікам геометричні візерунки, щоб додати твердості їх духу і волі. Одним з популярних мотивів вишивки здавна були виноградні лози з гронами, переплетені гілочки з листям.Виноград – символ жіночої родючості. Для чоловіків такий малюнок не підходить.

Що ще цікаво: якщо схема візерунка для вишиванки вимагала використання блакитного кольору, його наносили на дитячий одяг. Вважалося, що такий орнамент служить захистом від нещасних випадків, а якщо дитина поранилася, пошкодження швидше заживуть.

Птахи і метелики на вишиванці,рослинний орнамент, своє значення мають і геометричні фігури зображені на вишиванках.

Таємниця коду вишивки:всі регіони України

/Files/images/vebliografiya/01.jpg Для українця вишиванка – не просто одяг. Це щось дуже особливе: особисте, рідне, святе. Вишивка – як символ, який зберігає його коріння, ідентичність, розуміння себе. Це наша історія: міфологія, релігія, давнє мистецтво наших предків, душа нашого народу. Та більше того, у вишивці зашифровано наш генетичний код.

.

.

.

Секрети українського вінка

/Files/images/vebliografiya/вінок.jpg Останнім часом українська народна символіка стала трендом. Модним “маст-хевом” почали вважати не лише вишиванки, а й віночки. Як це не дивно, та багато з нас носять цей народний аксесуар абсолютно неправильно – вплітаємо туди траурні квіти і не здогадуємося про справжнє значення віночка. І це ще не все, адже дуже часто віночки одягають заміжні жінки, а їх цього робити не можна. На жаль, народні традиції зараз стерті часом і пам’яттю…

А ще тут

http://ridna.ua/2016/06/ukrajinskyj-vinochok-symvoly-ta-znachennya-kvitiv-i-strichok/

https://kyiv.ridna.ua/2016/01/vid-shumeriv-do-revolyutsioneriv-vse-pro-ukrajinskyj-vinok/

Цікаві факти про запорізьких козаків

/Files/images/vebliografiya/козаки.jpg Напевно, ніхто не сперечатиметься, що козаки– досить цікаве «явище» в українській (і навіть світовій) історії. Скільки є різноманітних згадок про них, і не тільки українських. Однак поряд з їх мужністю, силою, хитрістю та розумом частенько зустрічається краплинка містики, яка робить їх чимось більшим, ніж просто вояками. То може й справді запорожці були не такими вже й звичайними?Ось кілька цікавих фактів про українських лицарів.

.

.

ЗАЛІЗНІ ЛЕДІ УКРАЇНИ – Особливий Феномен, Що Не Має Аналогів У Світовій Історії!

/Files/images/vebliografiya/леди.jpg СВОЄЮ БАГАТОГРАННОЮ ДІЯЛЬНІСТЮ ЦІ ВИДАТНІ УКРАЇНСЬКІ ЖІНКИ ВПЛИНУЛИ НА РОЗВИТОК І СТАНОВЛЕННЯ УКРАЇНСЬКОЇ ДЕРЖАВИ. ВОНИ ВНЕСЛИ ВАГОМИЙ ВКЛАД В КУЛЬТУРУ, МИСТЕЦТВО, ОСВІТУ, НАУКУ, ЛІТЕРАТУРУ І БАГАТО ІНШИХ СФЕР ЖИТТЯ УКРАЇНИ.

.

.

.

Рідна Україна: 10 місць, де має побувати кожен українець

/Files/images/vebliografiya/собор.jpg IGotoWorld.com нарахував в Україні більше 6500 пам’яток: палаци, парки, водойми, лаври, набережні і багато іншого. Мабуть, життя не вистачить, щоб відвідати всі визначні місця нашої країни. Вони такі різні, і кожне має свою історію, прихильників, цінність. Цього разу ми зробили добірку тих місць, де має побувати кожен українець.

Це пам’ятки, які відображають український дух, історію, самобутність і незалежність.

.

Цікаві факти про українську мову

/Files/images/vebliografiya/мова.jpg Серед науковців є думка, що мова, якою розмовляє людина, визначає спосіб її мислення, впливає на поведінку! А які цікаві факти про українську мову вам відомі?

.

.

.

.

Кем богаты, тем и рады: выдающиеся люди из каждой украинской области

/Files/images/vebliografiya/область.jpg Украина была родиной для многих великих людей мира. Сегодня Platfor.ma собрала подборку выдающихся уроженцев каждой из украинских областей – по алфавиту. От Ужгорода до Харькова, от Айвазовского до Костенко, от ученых до литераторов – украинцам есть кем гордиться.

.

ЯК ВІДНАЙТИ СВОЄ КОРІННЯ. ДЕ УКРАЇНЦЯМ ШУКАТИ ІНФОРМАЦІЮ ПРО ЗАБУТИХ ПРЕДКІВ? 10 КОРИСНИХ ПОСИЛАНЬ

/Files/images/vebliografiya/8888.jpg Віднайти шляхетське коріння, дізнатися про долю репресованих родичів або ж проста цікавість до родинної історії – мотивація зануритися в архіви для пересічного українця може бути дуже різною, вважає юрист Інституту медіаправа Ігор Розкладай. Саме з цікавості майже вісім років тому він почав досліджувати історію своєї родини та за цей період створив розгалужене генеалогічне дерево.

Директор Галузевого державного архіву Служби безпеки України Ігор Кулик додає, що сьогодні інформацію про родичів, які були репресовані, значно легше отримати після прийняття закону про доступ до публічної інформації кілька років тому, а також закону про доступ до архівів репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1917–1991 років.

Дослідники зауважують, що при пошуку інформації допомогти можуть як офіційні установи, так і неофіційні джерела з інтернету, а результати пошуків можуть привести до дуже несподіваних висновків.

.

СИМВОЛИ СТРАВ СВЯТВЕЧІРНЬОГО СТОЛУ

/Files/images/dlya_razdelov/45.jpg На Святий Вечір українські господині неодмінно готують дванадцять страв. Може бути і більше. І хоч вони пісні, але видаються такими смачними, ситними, особливо, коли ти строго дотримувався посту, а в останній день перед Різдвом і крихітки до рота не взяв… Кожна страва та окремі продукти, які входять до неї, мають своє глибоке символічне значення, а не просту традиційність. Чи замислювались ми над цим?

Пропонуємо познайомитися з традиціями українців.

.

Як святкували 19 грудня наші прабабусі й прадідусі. Історія Святого Миколая: факти, яких ви не знали

/Files/images/vebliografiya/Миколай.jpg

.

Найкращі українські колядки та щедрівки

/Files/images/vebliografiya/7575.jpg Пропонуємо ТОП-10 колядок та щедрівок українською мовою

.

.

.

.

.

Новорічні традиції українців

/Files/images/vebliografiya/нов.jpg У світогляді наших предків Новий рік, як межа, що відокремлює старе від нового, вважався своєрідним порталом у майбутнє. Від поведінки людини напередодні свята, її слів та вчинків залежало життя у наступному році. Із часом переважна більшість населення забула традиції предків. Та навіть сьогодні, коли головними учасниками новорічних святкувань стали телевізор, спиртні напої та наїдки, українці все одно намагаються додати до новорічного застілля певні ритуали.

Вилучення сакрального, духовного зі сфери сучасної святково-обрядової культури в Україні перетворює їх на низку видовищ, розваг, що змінюються у календарній послідовності, залишаючи своїм учасникам лише синдром святкової втоми. Можливо, варто знову згадати про історію та походження свят, народні традиції їх відзначення?

.

Народна архітектура давнього українського села або як облаштовували своє житло наші предки у різних регіонах

/Files/images/vebliografiya/111.jpg Серед багатьох пам’яток народної творчості почесне місце належить архітектурі народного житла, яку Олександр Довженко назвав “архітектурною праматір’ю пристанища людського”. З глибокої старовини архітектурна народна творчість донесла до сьогоднішнього дня елементи, які свідчать про високі художні, господарсько-культурні, моральні ідеали народу-трудівника.

В архітектурі традиційного сільського житла український народ, незважаючи на багатовікове соціальне гноблення, обмежені економічні можливості та майже повну ізольованість від шляхів розвитку світових професійних архітектурно-художніх шкіл, досяг естетично значущих вершин в гармонійній узгодженості найрізноманітніших видів декоративно-прикладного мистецтва.

.

Кiлькiсть переглядiв: 1007

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.