Повернутися до звичайного режиму

1 липня 2013 року набула чинності оновлена Угода про спрощення оформлення віз між ЄС та Україною.

Метою цієї Угоди є спрощення, на основі взаємності, процедури видачі віз громадянам України для запланованого перебування терміном не більше 90 днів протягом 180 днів.

Ця Угода не застосовується по відношенню до Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії, Ірландії, Королівства Данії, Республіки Ісландії та Королівства Норвегії. Ця угода визначає низку спрощених процедур (спрощень) щодо видачі віз. Ці процедури стосуються наступного:

1. Документи, що вимагаються

Від осіб, що належать до наведених нижче категорій, для обґрунтування мети поїздки вимагаються лише зазначені документи.

Загальна вимога щодо особистої явки для подання заяви на оформлення візи та супровідних документів залишатиметься без змін. В окремих випадках, коли залишаються сумніви щодо мети поїздки, наміру заявника повернутися до своєї країни або для підтвердження наявності достатніх засобів існування пропорційно до тривалості та мети перебування, заявника на оформлення візи може бути викликано до посольства/консульства для додаткової, більш ґрунтовної співбесіди. Додаткові документи можуть надаватись заявником або, у виняткових випадках, можуть бути затребувані співробітником консульства.

Шенгенські правила та національне законодавство застосовуються до питань, на які не поширюються положення цієї Угоди, зокрема таких як визнання проїзних документів, проїзна медична страховка, гарантії повернення та достатні засоби для існування. Для отримання інформації щодо усіх необхідних документів заявник має звертатися до відповідного консульства.

a) для членів офіційних делегацій, які на підставі офіційного запрошення, адресованого в Україну, беруть участь у зустрічах, консультаціях, переговорах або програмах обміну, а також у заходах, які проводять на території країн-членів ЄС міжурядові організації:

Метою цієїУгоди є спрощення, на основі взаємності, процедури видачі віз громадянам України для запланованого перебування терміном не більше 90 днів протягом 180 днів.

Ця Угода не застосовується по відношенню до Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії, Ірландії, Королівства Данії, Республіки Ісландії та Королівства Норвегії. Ця угода визначає низку спрощених процедур (спрощень) щодо видачі віз. Ці процедури стосуються наступного:

1. Документи, що вимагаються

  • лист-підтвердження від органу влади України, що заявник є членом офіційної делегації, та
  • копія офіційного запрошення, направленого відповідною інституцією ЄС чи країною-членом ЄС;
b) для бізнесменів та представників бізнес-організацій:
  • письмова заява (оригінал) від сторони, що приймає - юридичної особи, компанії, органу влади чи організаційного комітету;
c) для водіїв, що виконують міжнародні вантажні та пасажирські перевезення на території країн-членів ЄС транспортними засобами, зареєстрованими в Україні:
  • письмова заява (оригінал) від національної асоціації перевізників із зазначенням мети, тривалості та частоти поїздок;
d) для членів поїздних, рефрижераторних та локомотивних бригад, які здійснюють поїздки територією країн-членів ЄС:
  • письмова заява (оригінал) від залізничної компанії із зазначенням мети, тривалості та частоти поїздок;
e) для журналістів:
  • свідоцтво (оригінал), видане професійною організацією, з підтвердженням, що заявник є журналістом, та
  • документ від працедавця із зазначенням, що метою поїздки є журналістська робота;
f) для осіб, які беруть участь у наукових, культурних та творчих заходах, у тому числі в університетських чи інших програмах обміну:
  • письмова заява (оригінал) від організації, що приймає;
g) для школярів, студентів, аспірантів та супроводжуючих викладачів, які здійснюють поїздку з метою навчання чи освітньої підготовки, у рамках програм обміну чи інших заходах, пов’язаних з діяльністю навчальних закладів:
  • письмова заява (оригінал) чи
  • свідоцтво про зарахування (оригінал) від навчального закладу, що приймає, чи
  • студентські квитки чи свідоцтва про курси, які відвідуватиме заявник;
h) для учасників міжнародних спортивних заходів та осіб, що їх супроводжують як спеціалісти:
  • письмова заява (оригінал) від організації, що приймає (національних спортивних федерацій чи Національних олімпійських комітетів країн-членів ЄС);
i) для учасників офіційних програм обміну, організованих містами-побратимами:
  • письмова заява (оригінал) від Голови адміністрації / мера міста;
j) для близьких родичів – дружини/чоловіка, дітей (у тому числі прийомних), батьків (у тому числі опікунів), дідусів, бабусь та онуків, які відвідують громадян України, котрі легально проживають на території країн-членів ЄС:
  • письмова заява від особи, що приймає, з підтвердженням родинних стосунків та місця проживання (оригінал);
k) родичів, які здійснюють поїздку для участі в церемонії поховання:
  • офіційний документ, що підтверджує факт смерті, а також підтвердження родинних чи інших стосунків між заявником та похованою особою;
l) особи, які відвідують військові та цивільні поховання:
  • офіційний документ (оригінал), що підтверджує факт існування та зберігання могили та родинні стосунки між заявником і похованою особою.
m) для осіб, які здійснюють поїздку з метою лікування:
  • офіційний документ медичного закладу, який підтверджує необхідність медичного обслуговування у цьому медичному закладі, та докази наявності достатніх коштів для оплати лікування.

Що зазначається у письмовій заяві?

Для запрошеної особи: ім’я, прізвище, дата народження, стать, громадянство, номер ідентифікаційного документа, час та мета поїздки, кількість в’їздів та імена неповнолітніх дітей, які здійснюють поїздку у супроводі запрошеної особи

Для особи, що запрошує: ім’я, прізвище, адреса та контактна інформація.

Для юридичної особи, що запрошує: повна назва та адреса, ім’я та посада особи, яка підписує заяву, та реєстраційний номер компанії, розташованої в країні-члені ЄС.

2. Візовий збір

Збір, який стягується за оброблення заяви на оформлення візи, складає 35 євро.

Цей збір поширюється на усіх громадян Україна і застосовується до усіх видів шенгенських віз, тобто як транзитних, так і короткострокових, незалежно від кількості в’їздів.

За оброблення термінових заяв на оформлення візи (за 3 дні до відправлення) може стягуватись додатковий збір 70 євро. Цей збір не стягується з членів офіційних делегацій, членів національних і регіональних урядів та парламентів, Конституційних судів та Вищих судів, а також у випадках, пов’язаних з гуманітарними причинами чи станом здоров’я осіб (інвалідів чи осіб, яким надається термінова медична допомога), журналістів та пенсіонерів.

Крім того, звичайний збір 35 євро стягується у разі подання термінової заяви на оформлення візи (за 3 дні до відправлення) з осіб, що належать до таких категорій: близьких родичів, школярів, студентів та супроводжуючих викладачів, учасників наукових, культурних, творчих, спортивних заходів та програм обміну, водіїв, поїздних бригад, дітей віком молодше 18 років та дітей на утриманні віком до 21 року.

Оскільки сума збору відповідає адміністративним витратам, пов’язаними з обробленням заяви на оформлення візи, цей збір повинен сплачуватись на момент подання заяви і у разі відмови у видачі візи не відшкодовується.

3. Звільнення від сплати візового збору

Деяким категоріям осіб надається звільнення від сплати візового збору:

  • близьким родичам – чоловікам, дружинам, дітям (у тому числі прийомним), батькам (у тому числі опікунам), дідусям, бабусям та внукам, які відвідують громадян України, котрі легально проживають на території країн-членів ЄС;
  • членам офіційних делегацій, які на підставі офіційного запрошення, адресованого в Україну, беруть участь у зустрічах, консультаціях, переговорах або програмах обміну, а також у заходах, які проводять на території однієї з країн-членів ЄС міжурядові організації;
  • членам національних та регіональних урядів і парламентів, Конституційних судів та Вищих судів, якщо вони не звільняються цією Угодою від вимоги щодо оформлення візи;
  • школярам, студентам, аспірантам та супроводжуючим викладачам, які здійснюють поїздку з метою навчання чи освітньої підготовки;
  • інвалідам та особам, які їх супроводжують, якщо це необхідно;
  • особам, які надалі документи, що підтверджують необхідність їхньої поїздки з гуманітарних причин, у тому числі, для термінового лікування (звільнення надається й особам, які їх супроводжують) або для участі у похоронах близького родича чи для відвідання важкохворого близького родича;
  • учасникам міжнародних спортивних заходів та особам, які їх супроводжують як спеціалісти;
  • особам, які беруть участь у наукових, культурних і творчих заходах, у тому числі в університетських та інших програмах обміну:
  • учасникам офіційних програм обміну, організованих містами-побратимами;
  • журналістам;
  • пенсіонерам;
  • водіям, що виконують міжнародні вантажні та пасажирські перевезення на території країн-членів ЄС транспортними засобами, зареєстрованими в Україні;
  • членам поїздних, рефрижераторних та локомотивних бригад на поїздах міжнародного сполучення, які здійснюють поїздки територією країн-членів ЄС;
  • дітям молодше 18 років і дітям на утриманні віком до 21 року.

В окремих випадках дипломатичні місії та консульства можуть відмовитись від стягнення збору чи зменшити його суму.

4. Критерії для видачі багаторазових віз (з максимальним терміном перебування 90 днів протягом 180 днів), які діють впродовж тривалого періоду часу

  • Багаторазові візи зі строком дії 5 років видаються членам національних і регіональних урядів та парламентів, Конституційних судів та Вищих судів, постійним членам офіційних делегацій, чоловікам та жінкам, дітям (віком до 21 року чи які знаходяться на утриманні) та батькам, які відвідують громадян України, котрі легально проживають у країнах-членах ЄС, на термін дії їхнього дозволу на легальне проживання чи їхнього мандату, якщо цей термін менше п’яти років; бізнесменам чи представникам бізнес-організацій, журналістам.
  • Багаторазові візи зі строком дії 1 рік видаються професійним водіям, членам поїздних бригад, учасникам наукових, культурних та творчих заходів, у тому числі університетських та інших програм обміну й спортивних подій та учасникам програм міст-побратимів, за умови що протягом попередніх 12 місяців заявник на оформлення візи отримав принаймні одну візу, скористався нею відповідно до законів щодо в’їзду та перебування країни (країн) відвідання та має підстави для подання заяви на оформлення багаторазової візи.
  • Багаторазові візи на термін від 2-х до 5-ти років видаються особам, які належать до категорій, зазначених у п. (b), за умови, що протягом попередніх 24-х місяців вони використали дві річні багаторазові візи відповідно до законів щодо в’їзду та перебування країни (країн) відвідання, і все ще мають підстави для подання заяви на оформлення багаторазової візи.

5. Тривалість процедур, пов’язаних з обробленням заяв на оформлення візи

Рішення стосовно заяви на оформлення візи приймається протягом 10-и календарних днів від дати одержання заповненої заяви на оформлення візи та пакета підтверджуючих документів. Для дипломатичних місій та консульських установ, де діє система співбесід, призначення співбесіди не зараховується як час оброблення документів.

У разі необхідності проведення детальнішої перевірки цей термін може бути подовжено до 30 днів. У термінових випадках термін прийняття рішення може бути скорочено до 2 днів і менше.

6. Виїзд у разі загублення чи крадіжки документів

Особи, що належать до зазначених категорій, можуть залишити територію на підставі дійсних ідентифікаційних документів, виданих дипломатичними місіями чи консульськими установами, без візи.

7. Подовження терміну дії візи за виняткових обставин

За форс-мажорних обставин термін дії віз може бути подовжено безкоштовно на період, потрібний для повернення [громадянина України на батьківщину].

8. Звільнення від візових вимог

Пред’явники дипломатичних паспортів з України звільняються від візових вимог на термін до 90 днів протягом періоду 180 днів.

Інформація підготовлена
за матеріалами веб-ресурсу:


Представництво Європейського Союзу в Україні

Кiлькiсть переглядiв: 442

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.